News:

10 жовтня – Всесвітній день зору: кожен має право якісно бачити світ

11.10.2019
1742

Про свій зір необхідно турбуватися щодня, адже майже 90% інформації про навколишній світ людина отримує саме через очі. Втім, зоровий нерв – доволі чутливий орган і легко піддається негативному впливу середовища. Тому з року в рік все більше людей відчувають ті чи інші негаразди із зором. І прикро, коли вони призводять до невиліковних захворювань і, на жаль, часто до повної сліпоти.

Далеко не всім відомо, що багато хвороб очей протікають безсимптомно, спричиняючи різні ускладнення. Проте в багатьох випадках хвороб очей та сліпоти можна уникнути за умови своєчасної діагностики та лікування.

Основні соціально значущі захворювання, що призводять до зниження зору, це патологія сітківки – вікові дегенерації сітківки, відшарування та розриви сітківки, ускладнення зі сторони заднього відрізку ока у пацієнтів з цукровим діабетом, крововиливи в скловидне тіло. Також до зниження зору призводить катаракта. І чи не найактуальніша проблема сучасної офтальмології – попередження сліпоти внаслідок глаукоми.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Обласна дитяча лікарня отримала новий сучасний автомобіль швидкої медичної допомоги

Як стверджує завідувачка відділення мікрохірургії ока КНП «Чернігівська обласна лікарня» Ірина Биховець, глаукома та патологія очного дна – захворювання, що надзвичайно поширені на території області.

«На жаль, в обласну лікарню у відділення мікрохірургії ока звертаються багато пацієнтів вже в занедбаному стані при тій чи іншій патології. На наше запитання, через що пацієнт звернувся не своєчасно, ми дізнаємося, що люди навіть і не здогадуються, що чернігівські офтальмологи володіють сучасними технологіями як своєчасної діагностики, так і лікування. Отже, – зазначає Ірина Биховець, – при будь-яких скаргах на туман, викривлення предметів, зниження гостроти зору, плями перед очима, райдужні кола навколо джерела світла, звуження поля зору необхідно звернутися до спеціаліста. Потрібно знати, що є патології очей, при яких своєчасне розпочате лікування (навіть години) відновлює зір».

Відтак відділення мікрохірургії ока – єдине профільне відділення в області, яке працює цілодобово для надання допомоги пацієнтам з очною патологією, при цьому використовуючи високотехнологічне обладнання світових виробників, багато з якого встановлено у закладі завдяки турботі керівництва обласної лікарні, зокрема генерального директора Андрія Жиденка.

«Глаукома – це патологія, яка починається безсимптомно і характеризується можливим підвищенням внутрішньоочного тиску (постійно або періодично), відмиранням зорового нерва, звуженням периферичного поля зору, яке зазвичай починається з носового боку, а потім концентрично охоплює периферичні відділи аж до повної втрати зору, – продовжує Ірина Биховець. – Загалом ризик захворіти на глаукому збільшується, якщо людина має вік понад 40 років, у родині є випадки цього захворювання, підвищений внутрішньоочний тиск, коротко- або далекозорість, діабет, коливання артеріального тиску. На жаль, немає єдиного загального тесту на глаукому, тому половина людей, які страждають на неї, не знають про своє захворювання, поки не настане серйозна втрата зору. Тому обов’язково необхідно виміряти тиск та проводити це 1 раз в 3 роки, а пацієнтам, які входять до групи ризику, необхідно зробити це перший раз в 35 років, а потім проводити вимірювання раз на рік. Це можна зробити за місцем проживання, звернувшись до сімейного лікаря, лікаря-офтальмолога. Однак, все частіше сьогодні ми зустрічаємося з глаукомою при нормальному тиску, тому профілактичний огляд бажано провести в очного лікаря, який під час огляду вже може виявити початкові ознаки глаукоми і призначити відповідне лікування. Наші спеціалісти регулярно проводять виїзні Дні глаукоми в різних регіонах області з метою раннього виявлення хвороби. До речі, ми перші офтальмологи, які вже декілька років вимірюємо внутришньоочний тиск за сучасною ефективною методикою, за допомогою портативного рикошетного тонометра «Тонометр Icare®». Також в нашому арсеналі – електронний тонограф, сучасний комп’ютерний статичний периметр Centerfild, який ми використовуємо для ранньої діагностики та моніторингу глаукоми, захворювань сітківки. А особливим надбанням у відділенні вважаю суперсучасний оптичний когерентний томограф-ангіограф DRI OCT TRITON, за допомогою якого ми бачимо ранні зміни очного нерва. Таке комплексне обстеження дозволяє індивідуально підходити до лікування кожного пацієнта. Нещодавно для наших пацієнтів на глаукому стало можливо проводити селективну лазерну трабекулопластику, іридотомію на сучасному лазерному апараті OptoSLT OptoYag. Навіть при оперативному лікуванні глаукоми ми переходимо до мікроінвазивної хірургії глаукоми (MIGS), яка забезпечує зниження внутрішньоочного тиску з меншим пошкодженням тканин у порівнянні з традиційною антиглаукомною хірургією.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Лікарі розповіли, коли чернігівцям очікувати на грип і як від нього вберегтися

Ще одне захворювання, яке приводить до зниження зору, це катаракта. В нашому відділенні це найбільш популярна операція, яку ми виконуємо багато років, але мікрохірурги-офтальмологи постійно вдосконалюються як на конференціях в Україні, так і в Європі. Наприклад, великий багаж знань привезли з конгресу по хірургії катаракти з Парижа. Хірургія катаракти (а це практично єдиний метод лікування цієї патології) здійснюється за допомогою передової сучасної навігаційної системи «VERION Image Guided System» компанії Alсon (США), працюємо з найновішою її версією. Операції виконуються на сучасних мікроскопах OPMI Lumera T та OPMI VISU 160 від компанії Кarl Zeiss, для проведення мікрохірургічних операцій використовуються багатофункціональні офтальмохірургічні системи кращих світових виробників.

Одне з важливих напрямків у роботі відділення мікрохірургії ока є інша різноманітна патологія сітківки, що призводить до слабкозорості та сліпоті внаслідок вікової дегенерація сітківки, її відшарування, макулярних розривах, особливо актуальна діабетична ретинопатія, судинні розлади очей, гемофтальми. При цих захворюваннях сучасну діагностику ми проводимо на оптичному когерентному томограф-ангіографі DRI OCT TRITON (ОСТ), у якому, завдяки оптимізації довжини хвилі скануючого світла (1050 нм), забезпечується краще проникнення в глибокі шари. Більш того, такий скануючий промінь ефективніше проникає крізь катаракту і крововиливи. А ще ми проводимо безконтрастну ангіографію сітківки та знаходимо ділянки з ішемією та новоутвореними судинами, дегенеративними змінами тощо. Для проведення мікрохірургічних операцій використовується багатофункціональна офтальмохірургічна система Alcon «Constellation», і ми перейшли на зовсім інший мініінвазивний рівень(безшовний) за технологією 25G та 27G (0,4-0,53мм). Особливістю офтальмохірургічної системи є інтегрований лазер PUREPOINT®, призначений для фотокоагуляції задніх сегментів ока, при операціях використовується диференцьовано газова, силіконова ендотампонада.

Великий досвід у відділенні, напрацьований роками, використовуємо для лікування патології сітківки за допомогою сучасних лазерних технологій, особливо при периферичних дистрофіях сітківки, розривах, гострих порушеннях кровообігу, діабетичній ретинопатії. На озброєнні у відділенні тепер найсучасніший лазер PurePoint Alcon (США) До речі, процедура лазерної коагуляції сітківки може виконуватися амбулаторно. Отже, наявне обладнання свідчить – ми знаходимося на передових рубежах боротьби із захворюваннями очей».

Ірина Биховець наголошує: такий сучасний рівень дозволяє багато оперативних втручань виконувати за перспективними напрямками, наприклад, такими, як «Хірургія одного дня», що дуже зручно і для пацієнтів з віддалених районів області, які перебувають під ретельним наглядом медперсоналу відділення.

Отже, слідкувати за станом очей необхідно не тільки у Всесвітній день зору. Людям будь-якого віку варто регулярно відвідувати офтальмолога і дотримуватися нескладних правил, що допоможуть зберегти цей безцінний дар протягом всього життя.

Прес-служба Управління охорони здоров’я

Чернігівської облдержадміністрації

Отримуйте оперативні новини Чернігівщини – підписуйтеся на наш "Telegram"-овий канал – https://t.me/CheLineTv

Читайте також


    Через перелом труби у кількох районах Чернігова погіршиться якість води
    «Десна» оголосила конкурс для юних вболівальників
    На Чернігівщині опалювальний сезон триває в штатному режимі

Джерело статті: “https://cheline.com.ua/news/society/10-zhovtnya-vsesvitnij-den-zoru-kozhen-maye-pravo-yakisno-bachiti-svit-188961”

О проэкте

ИНФОКЗ.НЕТ! На сегодняшний день информация доноситься до людей в различных формах и объемах – через телевизор, газеты, интернет, посредством рекламы на улицах, в метрополитене и так далее. Одному человеку усвоить абсолютно все невозможно, так как скорость появления новых данных с той или иной сферы просто фантастическая. Главное уметь выбрать важное и донести это людям. Мы создаем информацию для людей.